Jak to začalo

Začalo to tím, že jsme se starší z nás postupně stávali rodiči. Postupně kolem nás začalo být více a více dětí a náš společně trávený čas musel nutně vypadat jinak, než před 15-ti lety. S tím začaly přicházet myšlenky, jak využít prázdninový čas, aby si na své přišli naše malé děti, ale i rodiče. Něco, kde by si mohly společně hrát menší děti a byl jím uzpůsoben i program. Něco kde by si mohli zasportovat i rodiče, nebo si společně posedět večer u ohně. A tak vznikl tábor pro rodiny s malými dětmi. První takový tábor mohl proběhnout během letních prázdnin 2019.

Co očekávat

Pro rodiče je to jistě doba aktivního odpočinku. Někdy spíše aktivního, než odpočinku. Uhlídat malé děti a plně se účastnit jejich her dá zabrat i v bytě. O to víc ve volné přírodě, kde jsme vytrženi z komfortu všedních dní. Přes den honit při hrách děcka po lese, tahat je z potoka během oběda a uspávat mimo jejich vlastní postýlku může být značně vyčerpávající. Asi to není pro každého, ale kdo by si chtěl něco takového vyzkoušet, určitě to ze to stojí.

Děti mají pak dobrou průpravu na případné pozdější tábory, kde už budou bez rodičů. I ony jsou postaveny do jim neznámé situace. Musí se tak naučit vycházet spolu v kolektivu dětí dobře známých i těch neznámých. Starších i mladších. K tomu zvládnout vše, co jim rodiče na den naplánovali a i spoustu toho, co vůbec v plánu nebylo. Pro některé to budou první noci pod stanem. Pro některé první čištění zubů u žlabu.

Den pak začíná rozcvičkou, kdy je třeba probrat i ty, co si rádi pospí a od té doby se děti nezastaví. Někdy je pro ně připravena společná hra, nebo část celotáborové hry. Jindy si najdou zábavu sami a rodiče k tomu ani moc nepotřebují. Stejně tak po obědě polední siestu dodržují u kafe spíše rodiče, než děti. O to víc jsou unavené večer a omámeni kouřem táborového ohně ulehají, aby nabrali sil na další den. Zde nastává příležitost rodičům si do nočních hodin posedět u ohně a probrat vše od značky nejlepších plenek až po globální politické vztahy s Čínou. Nakonec i my znaveni z celého dne uleháme s dobrým pocitem, že dnešek je za námi a jemnou obavou, že zítřek je před námi a z noci už zas až tak moc nezbývá.

Přes všechny tyto klady je to někdy i dost náročné a třeba při delším deštivém počasí můžou znejistět i ostřílení táborníci (většinou rodiče, dětem to bývá celkem jedno). Proto je tento tábor jen na několik dní a leckdy to s ročním dítětem opravdu stačí. Ale trochu starším dětem to většinou už nestačí. Než se pořádně rozkoukají a sžijí s prostředím, tak už se blíží pobyt ke konci. Proto v případě možností je tábor prodloužen na týden, což nám dává víc prostoru na výlety po okolí a aktivity, které by se jinak nestihli.